Evido WR+

Kameraserver för upp till 50 kameror med val av övervakningsplattformar, Wisenet Wave eller NX Witness VMS, med OS Ubuntu 22.04 LTS/Linux

Läs mer Läs mindre
Producent: EVIDO
Artikelnr: 120239
Lagertyp: Lagervara
I Lager

Kameraserver för system med upp till 50 kameror, med möjligheten att välja mellan Wisenet Wave och NX Witness VMS

Evido WR+ är en kompakt NAS-modell i Evido-serverfamiljen, optimerad för kamerainstallationer med upp till 50 kameror. Den erbjuder enkel driftsättning genom att välja mellan övervakningsplattformarna Wisenet Wave eller NX Witness VMS vid uppstart. Båda plattformarna är förinstallerade för enkel hantering. Licenser beställs separat beroende på antalet kameror som ska användas. En 8TB hårddisk för videolagring ingår med möjlighet att öka lagringsutrymmet med ytterligare en hårddisk. 

Med kraften från operativsystemet Ubuntu/Linux och ingående komponenter för 24/7 drift är Evido WR+ anpassad för kontinuerlig användning. Servern har låg strömförbrukning och genererar minimal värmeutveckling.

 

- Förkonfigurerad med Wave VMS/NX Witness (licenser ingår ej).
- Kostnadseffektiv och kompetent inspelningsplattform.
- Färdig att driftsätta, i princip plug-and-play.
- Installation tar endast 10 minuter.
- Inkluderar en 8TB hårddisk med möjlighet att lägga till ytterligare en 3,5” HDD för att utöka lagringskapaciteten.
- 2 st Gigabit Ethernet nätverksportar.
- Programvaror och konfigurationsverktyg för att enkelt hitta och ansluta de vanligaste kamerorna på marknaden (Axis, Bosch, Dahua, DW, Hanwha, Hikvision, VCA, Uni-View).
- Scanningsverktyg för nätverket: Angry IP scanner.
- Fjärranslutningsprogramvara: DWservice är förinstallerad. Inkluderar installationsfiler för Teamviewer, Teamviewer host, Nomachine i nedladdningsmappen.
- Förinstallerad Zerotier SD-WAN programvara.
- Timeshift-programvara för att skapa en kopia/snapshot av ditt befintliga system (tar ca 10 minuter) och återställa det till det skick det var i vid snapshot-tillfället (tar ca 5 minuter). Inspelat material försvinner inte.
- För optimal prestanda rekommenderas servern att endast användas som inspelningsserver.
- Möjlighet att ansluta upp till 50 kameror för inspelning per server (15 bilder per sekund, 4Mp med rörelsedetektion).
- Möjlighet att använda som klient, men detta rekommenderas inte samtidigt som enheten är i serverläge och spelar in.
- Upp till 16 kameror kan visas samtidigt för livevisning (15 bilder per sekund, 4Mp).
- OBS! Tänk på att AI-kameror som skapar metadata kräver mer processorkraft i servern än enbart kameror med rörelsedetektion.
- Förinstallerat OpenVINO Objektdetektionsplugin ger grundläggande videoanalysfunktioner till vanliga IP-kameror, inklusive upptäckt av linjeöverträdelse/intrångszoner av människor. Detta belastar serverns CPU och RAM vid aktivering.

 

Under nerladdningsbart finns en pdf med Evido WR+ Preformance table där du kan räkna ut hur mycket servern klarar av.

* Vi reserverar oss för eventuella felaktigheter. Produktens funktioner och specifikation kan komma att ändras utan föregående meddelande.

COPYRIGHT © 2025. TELETEC